Tallinn 2011

Euroopa Kultuuripealinn 2011

Tallinn kinnitati Euroopa Komisjoni poolt Euroopa Kultuuripealinnaks 2011, 16 novembril 2007. Kultuuripealinna aasta on kogu Eesti jaoks suursündmus.

Euroopa kultuuripealinna traditsioon on tänaseks andnud ligi 40 linnale võimaluse aasta vältel tutvustada oma isikupärast ja mitmekesist kultuuri miljonitele inimestele üle maailma. 

Staatus ja tähelepanu keskmes olemine annab linnale hea võimaluse muuta oluliselt senist kultuuripilti – viia ellu julgeid ideid, tekitada uusi koostööprojekte, tugevdada olemasolevaid organisatsioone ning struktuure ja kaasata kultuuriellu senisest rohkem inimesi, olgu siis korraldajate või osasaajatena.

Idee käivitada Euroopa kultuuripealinnade projekt sündis 1985. aastal, mil Euroopa Ühenduse kultuuriministrid otsustasid, et igal aastal võiks üks Euroopa linn näidata oma mitmekesist kultuurielu. Liikumise algatajaks oli Kreeka kultuuriminister Melina Mercouri. Toona kandis projekt nime „Euroopa kultuurilinnad“.

Et ettevõtmist saatis kohe esimestest kordadest edu, laiendati haaret ning 1999. aastast nimetatakse valitud linnu Euroopa kultuuripealinnadeks. 2005. aastast kannavad kultuuripealinna tiitlit korraga kaks linna, nagu näiteks tänavu Stavanger ja Liverpool. Euroopa kultuuripealinnaks saavad kandideerida kõigi Euroopa Liidu liikmesriikide linnad.